Fast Search Robot
Hızlı Arama Robotu

Cardio ve Kalp Sağlığımız

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Cardio ve Kalp Sağlığımız

 

Çalışmalar, egzersizin insan kalbi ve beyni için iyi olduğunu, kalp krizi ve felçlerin önlenmesine yardımcı olduğunu defalarca göstermiştir. Ancak yeni araştırmalar, düzenli egzersizin “cardiomyogenesis” adı verilen bir şeyi teşvik ederek kalp sağlığını geliştirmede başka bir önemli rolü olduğunu gösteriyor.

Kardiyo ne? Açıklamama izin ver. Parmağınızı kesin ve yarayı iyileştirmek için yeni deri hücreleri büyür. Bir kemiği kırarsanız o da iyileşir. Arterleriniz, karaciğeriniz, bağırsaklarınız, akciğerleriniz ve görünüşe göre beyniniz bile benzer iyileştirici özelliklere sahip.

On yıl öncesine kadar bilim adamları, kalbin doğumdan sonra yeni kalp hücreleri oluşturmada yetersiz olduğunu düşünüyorlardı. [1] Bilim adamları, kronik kalp hastalığının önde gelen nedeni olarak yeni kalp hücreleri yaratmadaki bu açık yetersizliğe işaret ettiler.

Bu düşünce, Kanadalı araştırmacılar kalbin gerçekten de yeni hücreler yaratabileceğini gösterdiklerinde, yukarıda bahsedilen kardiyomiyogenez olarak bilinen bir süreç olan 2009’da değişti. Bu, Harvard Tıp Fakültesi, Harvard Kök Hücre Enstitüsü ve Massachusetts Common Hospital’daki araştırmacıların, egzersizin kalbin yeni hücre üretme yeteneğini geliştirmede önemli bir rol oynayabileceğini gösteren ilgili bulgularını tetikledi. [2] Araştırmacılar, sekiz hafta boyunca hiç egzersiz yapmayan farelerle günlük egzersiz yapan fareler arasında yeni kalp hücresi büyüme oranını karşılaştırdı. Düzenli koşu egzersizinin, aktif farelerin, aktif olmayan farelerden beş kat daha hızlı yeni kalp hücreleri oluşturmasını sağladığını buldular.

Farelerle yapılan önceki çalışmalar, her 10.000 kalp hücresinden 23 kadar azının kaybedilmesinin ölümcül kalp hastalığına neden olmak için yeterli olduğunu gösterdi. [3] Büyük bir miyokard enfarktüsü yaklaşık 1 milyar kalp hücresini yok edebilir. [4] Diğer çalışmalar, insanlarda bu yaklaşık kalp hücresi sayısının kaybının da aynı hastalığa yol açtığını göstermiştir.

Harvard araştırmacıları, egzersiz rutininin tam olarak kaç yeni kalp hücresi oluşturacağını söyleyemediler. Bununla birlikte, düzenli egzersizle mümkün kılınan yeni kalp hücrelerinin sayısının, ölümcül kalp hastalığına neden olan kalp hücrelerinin kaybını önlemek için muhtemelen fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebilirler. Araştırmacılar ayrıca, yaralı bir kalbin bile yeni kalp hücreleri oluşturabileceğini gösterdi.

Kardiyomiyogenez araştırması, beyinlerin yeni hücreler yetiştirip üretemeyeceğine dair araştırmalarla paraleldir, bu süreç nörogenez olarak bilinir. Hakim olan bilgelik, tıpkı kalp gibi, beynin de büyümesinin büyük çoğunluğunu cenin rahmindeyken geçirmesi ve sınırlı büyümenin bebeklik dönemine kadar devam etmesidir. Şimdi, beynin yeni beyin hücreleri yaratamaması, tıpkı kalbin on yıl önce olduğu gibi sorgulanıyor.

Bu önemli organların kendilerini yenileme kabiliyetinin, kalp hastalığı, Alzheimer ve kalp ve beynin diğer güçsüzleştirici veya ölümcül durumlarına karşı mücadelede önemli etkileri vardır. Bu arada, bu koşu bandını kullanmak için bir başka harika sebep!

Cardio ve Kalp Sağlığımız COMMENTS MADE